Minder zelfstandigen actief na pensioenleeftijd

Tags
Categorie Sociaal
Minder zelfstandigen actief na pensioenleeftijd

Het aantal zelfstandigen dat actief blijft na de pensioenleeftijd in 2025 daalt voor het eerst in jaren. Dat blijkt uit de meest recentste cijfers van het RSVZ (vierde kwartaal 2025). Dat is opvallend, want de voorbije tien jaar was er net een constante en uitgesproken stijging (+ 67% in de periode 2015-2024). Ondertussen stijgt het aantal flexi-jobbers op pensioenleeftijd.

De cijfers van het RSVZ tonen een duidelijke knik: waar het aantal actieve zelfstandigen na pensioenleeftijd jarenlang onafgebroken toenam, is er in 2025 voor het eerst een daling zichtbaar met 1,48% ten opzichte van 2024. Wat nog opvalt, is dat de daling zich relatief het sterkst doorzet bij de vrouwen (- 3%, tegenover -1% bij de mannen).

Tegelijkertijd stijgt het aantal flexi-jobbers in dezelfde leeftijdsgroep sneller dan ooit. De flexi-jobregeling werd de afgelopen jaren uitgebreid naar meer sectoren, wat de drempel voor gepensioneerden verder verlaagde. Volgens de meest recente kwartaalstatistieken van de RSZ is de sterkste toename van flexi tewerkstelling te vinden bij 65-plussers

In het tweede kwartaal 2025 waren 32.266 65-plussers actief in een flexi-job, een stijging met 30% ten opzichte van een jaar eerder. Zij maakten toen 18,7% van alle flexi-jobbers uit, maar waren goed voor 29,2% van het arbeidsvolume.