Belangrijke hervormingen mogen niet worden geslachtofferd door de begroting

Tags
Categorie Algemeen
Belangrijke hervormingen mogen niet worden geslachtofferd door de begroting

De federale begroting voor 2026 is nog steeds niet rond. De premier heeft zelfs de koning om uitstel gevraagd, een termijn die nu loopt tot Kerstmis. De reden hiervoor zijn de aanhoudende blokkades tussen de partijen van de Arizona-coalitie en de onenigheid over hoe het tekort  van 10 miljard euro te verminderen.

Nieuwe belastingen, verhoging van bestaande belastingen, een indexsprong, een algemene btw-verhoging of enkel op specifieke diensten of producten, uitgavenverlagingen,...: alle voorstellen liggen op de tafel van premier De Wever en de kern, maar voorlopig is er geen akkoord mogelijk.

NSZ is zich goed bewust van de moeilijkheid van deze taak en van de absolute noodzaak om het staatstekort te verminderen. In een vorig artikel waarschuwden we bijvoorbeeld al voor de desastreuze gevolgen die een btw-verhoging voor bepaalde sectoren zou kunnen hebben.

Vandaag zijn de onderhandelingen vertraagd en dat brengt het parlementaire proces in het gedrang. Men moet er dus over waken dat zeer belangrijke hervormingen voor de economie en het bedrijfsleven, in het bijzonder voor zelfstandigen en kmo's, niet worden geslachtofferd door de begroting!

Helaas is dit al het geval. Bepaalde hervormingen, die nochtans cruciaal zijn voor tal van ondernemingen, zullen niet meer tijdig kunnen worden gestemd om -zoals oorspronkelijk gepland- op 1 januari van kracht te zijn. Denk maar aan de maatregelen om de arbeidsmarkt te flexibiliseren, zoals het grotere aantal overuren of de inkorting van de nachtperiode. Dit geldt ook voor de beperking van de wettelijke opzegtermijn tot 52 weken.

Deze regering heeft in haar regeringsverklaring en zomerakkoord gekozen voor bijna ongekende hervormingen die al lang werden geëist door zelfstandigen en kmo's. Zij mogen vandaag niet opnieuw het slachtoffer worden van ego-conflicten. Iedereen zal water bij de wijn moeten doen. Op die manier zullen de echte staatslieden zich kunnen onderscheiden van de rest.

- - -
Dit artikel komt uit de NSZ-nieuwsbrief van 13 november 2025.
Wil je ons magazine ontvangen en gebruik maken van onze andere diensten? Word nu lid!