Ga naar de inhoud
Let op: Om de gebruikerservaring op deze site te verbeteren gebruiken we cookies.

Pers archief

“Ondermaats”: Zelfstandigen vellen een hard oordeel over het Belgische mobiliteitsbeleid

“Ondermaats”: Zelfstandigen vellen een hard oordeel over het Belgische mobiliteitsbeleid

Volgens een onderzoek van NSZ (Neutraal Syndicaat voor Zelfstandigen) is het mobiliteitsbeleid in België ondermaats. De zelfstandigen wijzen onder meer op de aanhoudende wegwerkzaamheden, de afname van het aantal parkeerplaatsen en het gebrekkig openbaar vervoer. Zelfstandigen en hun werknemers gebruiken de auto (privé of van de zaak) als voornaamste vervoersmiddel, maar zijn vandaag nog steeds zeer slecht geïnformeerd over het mobiliteitsbudget.

Tijdens de Week van de Mobiliteit peilde NSZ bij ruim 3.000 leden. Zelfstandigen en kmo’s oordelen zeer streng over het Belgische mobiliteitsbeleid. “Op landelijk niveau geeft meer dan de helft, en zelfs meer dan 7 op de 10 in het Franstalige landsdeel, een score van nog geen 5 op 10. Het is geen verrassing dat de slechte staat van de wegen en de lange duur van de werkzaamheden bovenaan de lijst van vastgestelde problemen staan”, aldus Cedric Tack, woordvoerder van NSZ.

“Bovendien zijn de mobiliteitsproblemen talrijk, vervolgt NSZ. “Een derde van de Nederlandstalige ondernemers en bijna 40% van de Franstalige wordt er dagelijks mee geconfronteerd!” Dit heeft ook belangrijke gevolgen voor de activiteit van zelfstandigen en kmo’s, maar ook voor het werk van hun werknemers: “Vertraging op de werkplek of bij de klant. En tijd is geld.” Ook de moeilijkheden of zelfs de onmogelijkheid om gemakkelijk een parkeerplaats te vinden en -in de meest ernstige gevallen- schade of, erger nog, ongevallen als gevolg van de slechte staat van de wegen, worden vermeld.”

Ondernemers...
Wat is de meest gebruikte vervoerswijze? De auto blijft veruit het meest favoriete vervoermiddel voor ongeveer 75% van de respondenten. “De bedrijfswagen wordt als eerste genoemd door meer dan één op de twee ondernemers (53% van de Franstaligen en 55% van de Nederlandstaligen), vóór de privéwagen.”

Wat betreft het gebruik van de fiets of de elektrische step is er een duidelijk verschil tussen de regio's: bijna 15% van de ondernemers in het noorden van het land gebruikt deze, tegenover amper 3% van de Franstaligen. “Het culturele aspect, maar ook de kwaliteit van de bestaande infrastructuur, verklaren deze kloof duidelijk.”

... en hun werknemers
Wat de werknemers betreft, is de auto ook hier de koning, met het verschil dat hier de privéwagen op kop komt te staan, vóór de bedrijfswagen. “Het openbaar vervoer wordt zeer weinig gebruikt, door nauwelijks 1 op 10 werknemers. Een deel van de verklaring is dat het kmo-weefsel zich niet alleen in grote steden bevindt en dat landelijke gebieden veel minder goed bediend worden.”

Tot slot is het mobiliteitsbudget nog zeer onbekend bij kmo-bedrijfsleiders. “Slechts 1 op de 5 aan Franstalige zijde en ongeveer 40% aan Vlaamse zijde kent het.” De federale regering heeft echter besloten dat werkgevers dit vanaf 1 januari aan elke werknemer met een bedrijfswagen (of die er recht op heeft) moeten aanbieden. “Werkgevers zijn er in principe niet afkerig van als ze van het bestaan ervan op de hoogte zijn, maar er moet door de overheid nog een zeer grote informatiecampagne worden gevoerd voor het einde van het jaar”, besluit NSZ.

deel dit