Winteruur: krijgen werknemers met nachtdienst een uur extra uitbetaald?Winteruur: krijgen werknemers met nachtdienst een uur extra uitbetaald?

In de nacht van zaterdag op zondag draaiden we de klok één uur terug en schakelden we over op winteruur. Voor de meeste mensen betekende dat een uur langer slapen, maar wat met werknemers die tijdens deze nacht een shift draaien? Krijgen zij voor dat extra uur ook extra loon? “Doorgaans niet”, weet NSZ-voorzitter Christine Mattheeuws. “De meeste bedrijven zullen dezelfde mensen inschakelen die tijdens de overschakeling van winter- naar zomeruur hebben gewerkt. Toen hebben zij één uur minder gepresteerd.” Lukt dat evenwel niet, dan moeten bedrijven dat negende uur uitbetalen.

In de nacht van zaterdag 30 op zondag 31 oktober schakelden we over op winteruur. Drie werd dan twee uur. De meeste mensen hebben een uur langer kunnen slapen, maar vermits onze economie 24 uur op 24 en 7 dagen op 7 draait, waren er een aantal mensen aan het werk, ook in kmo’s overigens. Concreet is een werknemer die tijdens de nacht van zaterdag op zondag werkte gedurende 9 uur aan de slag geweest in plaats van de gebruikelijke 8 uur.

Hoe zit het dan met de verloning? Moeten werkgevers hun werknemers voor dat extra arbeidsuur betalen? “Dat probleem stelt zich in het merendeel van de gevallen niet”, verduidelijkt Mattheeuws. “De mensen die slechts 7 uur gewerkt hebben bij de overschakeling naar zomeruur zullen nu opnieuw de dienst uitmaken. Tijdens de nacht van zaterdag op zondag werken zij dan 9 uur en compenseren zij zo het verloren uur bij de switch naar zomeruur toen ze verloond werden voor 8 uur werk. De meeste werkgevers lossen dit probleem op deze manier op.” Deze regeling wordt overigens ook gestipuleerd in een CAO uit 1977.

Indien het arbeidsorganisatorisch niet mogelijk is om dezelfde mensen aan het werk te zetten, zullen de werknemers die 9 uur presteren bij de overschakeling op winteruur het normale loon ontvangen dat overeenstemt met 9 arbeidsuren. Mattheeuws: “Op zich is het niet logisch dat de omgekeerde redenering niet geldt voor wie enkel een nachtshift werkt bij de switch naar zomeruur. Hij of zij werkt dan een uur minder, maar merkt daar niets van op de loonbrief. De werkgever moet dan toch de volle prijs betalen. Daarom is het positief dat de meeste ondernemingen goede afspraken kunnen maken met hun personeel en doorgaans op dezelfde mensen kunnen rekenen bij de overgang naar winter- én zomeruur.”


Ga naar het nieuwsoverzicht
Categorieën
    dienstverlening
U BENT ZELFSTANDIG ONDERNEMER
en u zit met een vraag, een probleem of een opmerking over contracten, personeelsbeleid, onbetaalde facturen, sociaal statuut, handelspraktijken, bemiddeling, huur of administratieve verplichtingen? Bij ons bent u aan het juiste adres.

STEL HIER UW VRAAG